گرامیداشت یلدا

بزرگداشت شب یلدا

رادیو رنگین کمان شب چهار شنبه ٢ دی ماه ١٣٨٨ خورشیدی برابر با ٢٣ دسمبر ٢٠٠٩ میلادی شب یلدا را با برپایی یک نشست خانوادگی گرامی داشت. در این شب که جوانان و بزرگسالان خانواده های افغان تا پاسی از شب را با شادی و پایکوبی بیدار مانده بودند فال حافظ گرفتند ، شهنامه خوانی کردند و آهنگ های یلدایی شنیدند. در این شب با شکوه که محل برگزارئ محفل به شکل زیبایی آراسته شده بود ، خوراکی ها را نیز به رسم باستان روی سفرۀ یلدایی چیده بودند که از همه بیشتر سرخئ تربوز و  دانه های انار بر ویژه گئ شب یلدا می افزود. خانواده های با فرهنگ افغان درخت کاجی را به پیروی از آیین نیاکان با دو نوار نقره یی و طلایی آذین بسته بودند که بر شکوه این همایش می افزود. خانم لطیفه اسماعیلی که با همسرش همایون اسماعیلی  از کشور سویدن آمده و ویژه مهمان این محفل بود پیرامون شب یلدا وپیشینۀ تاریخئ آن چنین گفت :

"شب یلدا یا شب چله آخرین شب پاییز (خزان)، نخستین شب زمستان و دراز ترین شب سال است. آریاییان این شب را جشن می گیرند. یلدا و جشن هایی که در این شب برگزار می شودیک سنت باستانی است و پیروان میتراییسم آن را هزاران سال پیش در سرزمین ما بر گزار می کردند"

 سپس رامین بهارابی  داستان رستم و سهراب را که به نثر روان و گویا آماده کرده بود با لحن خاصی بیان داشت که حاضرین را لحظاتی چند در نبردگاه تثبیت قدرت پدر وپسر که با فرجام غم انگیزی پایان می یابد کشانید .

وکیل بهارابی در پایان این نشست ،  ضمن صحبتی  یلدا  این جشن زایش مهررابه همه هم میهنان و همزبانان شاد باش گفت. 

این همایش که تا دم دم های صبح ادامه داشت به آرزوی پیروزی و امید برای فردای پر از روشنی و نور پایان یافت.

/ 0 نظر / 57 بازدید