پاسداری از یلدا و گرامیداشت سالگرد رادیو رنگین کمان

 

 گزارش از : لطیفه همایون

                    پاسداری از یلدا لطیفه همایون

    و گرامیداشت ازدومین سالگرد

           رادیو رنگین کمان

  شنبه شب بیستم دسمبر ۲۰۰۸ برابر با اول دیماه(جدی ۱۳۸۷ خورشیدی )  همایش پاسداری از یلدا و گرامیداشت از دومین سالگرد رادیو رنگین کمان در شهرک" ملتون" ایالت آنتاریوی کانادا برگزار گردید که در آن افزون بر اعضای خانواده ها ، دوستانی هم از دور دست ها آمده بودند.

 در این شب با شکوه که  استودیوی رادیو رنگین کمان به شکل زیبایی آراسته شده بود ،خوراکی ها نیز به رسم باستان آماده شده بود که از همه بیشتر سرخئ تربوز و دانه های انار بر ویژه گئ شب یلدا می افزود.  

گذشته از آن اعضای خانواده درخت کاجی ( سرو ) را به پیروی از رسم نیاکان با دو نوارنقره ییو طلاییآذین بسته بودند که از همه بیشتربرشکوه این همایش می افزود.

 Imageدر آغاز رامین بهارابی پیرامون یلدا و پیشینه ی تاریخئ آن گزارش مفصلی به حاضرین داد و گفت:

"شب یلدا یا شب چله  آخرین  شب  پاییز  (خزان)  ، نخستین شب زمستان و دراز ترین شب سال است آریاییان این شب را جشن می گیرند......... یلدا و جشن هایی که در این شب برگزار می شود یک سنت باستانی است و پیروان میتراییسم آن را هزاران سال پیش در سر زمین آریانای کهن بر گزار می کردند...."

رامین بهارابی در مورد پیشینه ی یلدا گفت: " آریاییان به این باور اند که یلدا روز تولد خورشید و زایش میترا یا مهر است.این جشن در ماه پارسئ  "دی" قرار دارد که نام آفریننده در زمان پیش از زردشتیان بوده است که بعد ها او به نام آفریننده ی نور و روشنی معروف شد."

 سپس وکیل بهارابی پیرامون شب یلدا و شباهت های میلاد مسیح یعنی کرسمس با یلدا گزارش مفصلی داده گفت : " شب یلدا جشن بزرگداشت دانش است . نیاکان ما در هفت هزار سال پیش به گاهشمارئ خورشیدی دست پیدا کردند و با تفکر و تامل دریافتند که شب یلدا دراز ترین ، گرامی ترین و پر معنا ترین شب سال است......... "

او افزود : " مهر و آیین مهر پرستی سالیانی بعد از مرزهای آریانای کهن فراتر رفت و به روم رسید و آیین رسمئ رومیان شد. سا ل ها بعد که کشیشان مسیحیت نتوانستند از برگزارئ این جشن ها در میان رومیان جلوگیری کنند به ناچار این شب را زادروزعیسی معرفی کردند تا  ۲۵ دسمبر را به عنوان تولد عیسی یعنی کرسمس جشن بگیرند نه زایش مهر. بدین ترتیب عیسی را جاگزین مهر و مریم را جگزین اناهیتا کردند. از همین روست که بابا نویل ( سنتا کلاس) با لباس و کلاه موبدان آیین مهر پرستی ظاهر می شود و درخت سرو و ستاره بالای آن هم یادگاری از کیش مهر است."

 سپس مهمانان با پیروی از رسم دیرین به فال حافظ نشستند ، شعر خواندند و قصه هایی را از زبان شاهنامه شنیدند.

بخش دوم این همایش بعد از صرف غذا ، گرامیداشت از دومین سالگرد رادیو رنگین کمان بود که با کیک گلداری و با دو شمع افروخته بالای آن و نوشته ی "رادیو رنگین کمان دوساله گی ات خجسته باد " آراسته شده بود که بیشتر جلب نظر می کرد.

 وکیل بهارابی ضمن سپاس از همه فرهنگیانی که به مناسبت دومین سالگرد این نخستین رادیوی فارسی زبان انترنتئ افغانستانی های کانادا پیام هایی شاد باشی فرستاده بودند فشرده ی از پیام های : داکتر رازق رویین ، اسماعیل خراسانپور ، مژگان ساغر ، کانون فرهنگئ ادیبان ، داکتر ثنا نیکپی ، پیام روز ، صبا رسا ، اصغر عبادی ، پیکار پامیر ، ویس بهادری  ، روح الله یاسر و جمشید شفق را خواند .

 این همایش که تا پاسی از نیمه شب ادامه داشت به آرزوی پیروزی و امید برای فردای پر از روشنی و نور پایان یافت.               

-------------------------------------------------

/ 0 نظر / 9 بازدید